Email:
Nazwa użytkownika:
Kontakt:
Data przejazdu:
Akceptuję regulamin korzystania z serwisu AUTOSTOPEM.eu
Liczba miejsc:
Samochód:
Z:
Przez:
Do:
Liczba miejsc:
Z:
Do:
Opis:

Autostopik.pl

Forum o tematyce AutoStopowej.

Pierwszy wyjazd - Chorwacja

Wszelkiego rodzaju podróże po świecie.

Pierwszy wyjazd - Chorwacja

Postprzez bonio777 » 16 cze 2013, o 13:35

Witam, 1 lipca wyruszam z dziewczyną na pierwszą wycieczkę po Europie autostopem. Chciałbym abyście skontrolowali moje przygotowania i podpowiedzieli czy wszystko jest ok:)
Więc tak, podaję trasę:
http://goo.gl/maps/x86yJ

Założenie jest takie: zobaczyć:
Pragę, Bratysławę, Budapeszt, później do Chorwacji (polećcie gdzie warto pojechać, biorąc pod uwagę inne moje informacje tj. pieniądze i czas:)), Wenecję, i jak będzie czas to zajrzymy do Bolonii bo tam ciocia czeka, a jak nie to wracamy do Wiednia prosto z Wenecji.
Dlaczego do Wiednia? Bo mamy kupione już bilety na Polskiego Busa na 17 lipca - i to jest właśnie termin ostateczny do którego musimy się wyrobić.
Co mam na myśli mówiąc np. zobaczyć Pragę? Spędzieć tam ok 24h. Np. przyjeżdzamy stopem ok 9 rano (lub 17.00) i zostajemy do rana następnego dnia (lub do obiadu jeśli przyjechaliśmy o 17.00).
Nie musimy konieczne zatrzymywać się z każdym mieście na 24h. Najbardziej zależy Nam na Pradze, Budapeszcie, Bratysławie, Wenecji. Jak uda się to w Chorwacji trochę dłużej może 2-3 dni, a Wiedeń znamy. Wszystko zależy od czasu, dlatego potrzebuję bardzo Waszej pomocy i Waszych rad na temat tego wyjazdu.

Co będziemy jeść?
Prowiant na kilka dni zrobiony w Polsce w biedronce:) + drobne zakupy na bieżąco w supermarketach.

Gdzie będziemy spać?
Głównie namiot, jak się uda to CS (lub miejsce na namiot u ludzi z CS).

Ile kasy mamy?
Na sam wyjazd, tz. nie licząc zakupów przygotowawczych mamy ok 1000zł na dwie osoby (po 100 euro).

Czas podróży?
Od 1 lipca do 17 lipca (do Wiednia).

Teraz podam link do mojej listy wszystkich rzeczy na wyjazd:
https://docs.google.com/file/d/0B_Zqfq7xws7AR3hxZ0gwVlRkN1k/edit?usp=sharing

Prawie wszystkie rzeczy posiadam oprócz namiotu.
Namiot mam jeden z tesco za 70 zł.
Czy mam kupować inny? Max 200zł mógłbym przeznaczyć na 2 osobowy.

I to by było na tyle, ciągle zbieram informacje na wszystkie tematy związane z podróżowaniem, blogi, artykuły pochłaniam jak gąbka wodę.

Pozdrawiam serdecznie całą Społeczność!
bonio777
 
Posty: 3
Dołączył(a): 14 maja 2013, o 14:38

Re: Pierwszy wyjazd - Chorwacja

Postprzez FantaZy » 16 cze 2013, o 13:53

do rzeczy polecam:
ładowarkę samochodową
gogle do pływania albo te takie z rurką - na chorwacji super się sprawdzają! :D , ewentualnie również buty do wody.
polecam również: http://www.tomekmichniewicz.pl/poradnik/pakowanie/
Z namiotem za 70zł może być różnie. Jeżeli nie napadnie was wielka ulewa czy silny wiatr to spokojnie da rade, w odwrotnym przypadku może być różnie ;) .

Z tego co wiem to we włoszech jest zakaz autostopowania i z tym wiążą się różne historie, jedni dostawali mandaty innych policja puszczała.
Na Węgrzech również różnie bywa -> odsyłam do topicu o Węgrach ).
Czas jest ciężko określić... bo nie wiadomo, gdzie się utknie, a gdzie pójdzie gładko, poza tym trzeba ogarnąć wydostanie się z dużych miast więc na to też może wcześniej zwróćcie uwagę ;)
to tyle co tak na szybko przychodzi mi na myśl :P
tak po mojemu to same trudne tereny do stopowania sobie wybraliście, lepsze podobno bałkany
FantaZy
 
Posty: 17
Dołączył(a): 17 lip 2012, o 10:43

Re: Pierwszy wyjazd - Chorwacja

Postprzez domeeneeck » 16 cze 2013, o 14:09

Wydaje się, ze wszystko jest ok, autostop to sztuka improwizacji i nie da się wszystkiego tak idealnie przygotować ;) Na szczęście nie trzeba, ludzie jeździli po Europie mając 200 zł, plecaczek i śpiwór po pachą i też dawali radę ;)
Macie na swojej trasie sporo miast do odwiedzenia, zorientujcie się jak z nich wyjechać. Wjechać to nie problem, ktoś was wysadzi w centrum i tyle, gorzej w druga stronę, łapanie stopa np. w centrum Pragi nie jest najlepszym pomysłem. Najlepiej wyjechać komunikacja miejską, np. metrem/pociągiem podmiejskim za miasto - ale właśnie trzeba wiedzieć gdzie, to znaczy na jakiej stacji wysiąść by dostać się np. w pobliże wjazdu na autostradę w kierunku kolejnego miasta. Łatwo to sprawdzić porównując sobie np. plan metra z przebiegiem autostrad.

Największy problem możecie mieć tak naprawdę z wodą, która, gdy stoicie w słońcu przy rogrzanej autostradzie, schodzi całymi litrami. Woda jest ciężka i nie bardzo da sie zabrać duzy zapas, dopóki jesteście w mieście to nie ma problemu, ale ceny zwykłej wody mineralnej np. na austriackiej stacji benzynowej mogą byc na dłuższa metę zabójcze dla waszego potrwela ;) Ja piłem kranówkę, i w Austrii, i Chowracji, i Czechach i na Węgrzech i nigdy nic mi nie było.

Miejcie duuże kartony z nazwami miejscowości, do których chcecie jechać - łatwiej was będzie zauważyć .

Przygotujcie się na duże upały, w takiej Puli czy wenecj w lipcu ta czasem ciężko wytrzymać.

Moim zdaniem namiot za 70 zł jest ok, nie ma większej różnicy między takim a takim za 150 zł czy 200 zł. Dobry namiot kosztuje min. 500 - 800 zł. Ale taki za 70 też wystarczy ;)

W Wenecji nie da się rozbić namiotu, po prostu nie ma miejsca (jest tam jakiś park, owszem, ale bardzo uczęszczany i pewnie od razu zainteresowalibyście policję). Pod samą Wenecją też ciężko o przyzwoite krzaki, ja w końcu spałem w jakimś mniparku miedzy blokami i nie było fajnie, cały czas ktoś tam łaził. Ale poza tym Wenecję odwiedzić warto, bajkowe miejsce.

Jak byście widzieli stojącego tira, szczególnie polskiego, to śmiało do niego uderzajcie, najlepiej z rozbrajającym uśmiechem, i mówcie, ze jesteście autostopowiczami, tak sobie podróżujecie i czy by was nie podwiózł. Tirowcy dobrzy ludzie.

Na autostradach trzymajcie sie stacji benzynowych - łatwiej tam łapać, często maja klimatyzację i można się ochłodzić, poprosić o jakaś gorącą wodę, umyć, zgadać kierowcę itd.

Powodzenia :)
domeeneeck
 
Posty: 34
Dołączył(a): 8 maja 2010, o 17:37

Re: Pierwszy wyjazd - Chorwacja

Postprzez bonio777 » 18 cze 2013, o 10:12

Dziękuję za odpowiedzi:)
To chyba będzie ten namiot za 70 zł na podróż.
A powiedzcie czy złym pomysłem jest pytanie księży o możliwość rozbicia namiotu przy kościołach / parafiach? No bo mam na mapie zaznaczone kościoły i mógłbym próbować. A co im namiot przeszkadza:)
A drugim pomysłem jest żeby na CS szukać osób u których można rozbić namiot. Często zdarza się że ktoś nie ma możliwości przekimać kogoś w swoim domu ale ma niezłą działkę. Bo w drodze jak w drodze, spanie będzie gdzie popadnie ale fajnie mieć zaklepany bezpieczny kawałek trawnika w miejscach docelowych. Co o tym myślicie?
bonio777
 
Posty: 3
Dołączył(a): 14 maja 2013, o 14:38

Re: Pierwszy wyjazd - Chorwacja

Postprzez FantaZy » 18 cze 2013, o 11:25

bonio777 napisał(a):Dziękuję za odpowiedzi:)
To chyba będzie ten namiot za 70 zł na podróż.
A powiedzcie czy złym pomysłem jest pytanie księży o możliwość rozbicia namiotu przy kościołach / parafiach? No bo mam na mapie zaznaczone kościoły i mógłbym próbować. A co im namiot przeszkadza:)
A drugim pomysłem jest żeby na CS szukać osób u których można rozbić namiot. Często zdarza się że ktoś nie ma możliwości przekimać kogoś w swoim domu ale ma niezłą działkę. Bo w drodze jak w drodze, spanie będzie gdzie popadnie ale fajnie mieć zaklepany bezpieczny kawałek trawnika w miejscach docelowych. Co o tym myślicie?


czemu nas pytasz? pytaj ludzi, a się przekonasz ;) , gdzieś kiedyś na religii w szkole słyszałem, że "podróżnych w dom przyjąć" więc kto wie ^^
FantaZy
 
Posty: 17
Dołączył(a): 17 lip 2012, o 10:43


Powrót do Za granicę

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Pokaż mapę Rozpocznij podróż

Nasze podróże

Szukaj autostopowicza
Zobacz opis mapy

Lista autostopowiczów

cron