Email:
Nazwa użytkownika:
Kontakt:
Data przejazdu:
Akceptuję regulamin korzystania z serwisu AUTOSTOPEM.eu
Liczba miejsc:
Samochód:
Z:
Przez:
Do:
Liczba miejsc:
Z:
Do:
Opis:

Autostopik.pl

Forum o tematyce AutoStopowej.

Chorwacja w majówkę!

Wszelkiego rodzaju podróże po świecie.

Chorwacja w majówkę!

Postprzez angelatg » 20 kwi 2011, o 14:04

Hej! Wybieram się razem z kumpelą 30.04 do Chorwacji (tereny bliżej nieokreślone, raczej Rijeka, zależnie od czasu..:)) Powrót planowany na 7-8.05. Jeśli ktoś byłby zainteresowany dołączeniem do nas, to zapraszam, w kupie, a raczej grupie zawsze łatwiej :) Wyruszamy ze Śląska, myślę Gliwice -> Rybnik i na Czechy

Natomiast mam pewne wątpliwości:
18 lat kończę 4 maja (dlatego też mam zamiar jechać do Chorwacji i spędzić swoją 18-stkę na plaży, z tym co najtańsze i najlepsze w niej - winem! :P). Problem polega na tym, że w czasie przekraczania granicy nie będę miała 18-stu lat, a paszport skończył się w lutym.. :( dowód osobisty mam, ale tymczasowy, koleżanka jest pełnoletnia, ale nie chciałabym żeby na samym finiszu naszej wyprawy okazało się, że nie przepuszczą mnie..
w ostateczności możnaby przejechać kolejne kilka km i Włochy?? :)

pozdrawiam i czekam na Waszą odpowiedź :)
wakacyjny cel: Portugalia ;)
angelatg
 
Posty: 9
Dołączył(a): 20 kwi 2011, o 13:50
Nr gadu-gadu: 0

Re: Chorwacja w majówkę!

Postprzez Magdalena » 20 kwi 2011, o 15:50

No więc tak - obecnie pojęcie dowodu tymczasowego w prawie polskim nie istnieje (istniało do bodajże 2000r w ustawie z dnia 10 kwietnia 1974r o ewidencji ludności i dowodach osobistych). W obecnym brzmieniu powyższej ustawy w Art. 34 ustępie 2 mowa jest o tym, że Osoba będąca obywatelem polskim ma prawo otrzymać dowód osobisty od ukończenia 13 roku życia i dalej w Art. 36 ust. 2, że Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 18 roku życia, jest ważny 5 lat od daty jego wydania. Tak więc potocznie nadal nazywany "tymczasowym dowodem osobistym" dokument, jest tak naprawdę normalnym dowodem osobistym, tylko o krótszym terminie ważności tj. zamiast 10 lat - 5 lat.
( i tak na marginesie, od 1.07.2011 roku w myśl ustawy z 6 sierpnia 2010 roku Dowód osobisty wydany osobie, która ukończyła 5 rok życia, ważny będzie 10 lat).

Tak więc podsumowując:
"Tymczasowy dowód osobisty" = dowód osobisty, z tą różnicą, że ma o 5 lat krótszy termin ważności. Tak więc (wybierając się do Państw, które nie wymagają paszportu czy wizy przy wjeździe na ich terytorium) dowód osobisty który posiadasz będzie honorowany tak samo, jak dowód, który uzyskałabyś po ukończeniu 18 lat ;p
Avatar użytkownika
Magdalena
 
Posty: 32
Dołączył(a): 3 lis 2010, o 20:25
Lokalizacja: Bydgoszcz/Toruń
Nr gadu-gadu: 5895576

Re: Chorwacja w majówkę!

Postprzez angelatg » 20 kwi 2011, o 15:55

dzięki!
ale czy w tym momencie będąc osobą niepełnoletnią mogę przekroczyć granicę bez opieki rodziców? :D lub czy koleżanka może być przez 4 dni moim "opiekunem" ? :P
wakacyjny cel: Portugalia ;)
angelatg
 
Posty: 9
Dołączył(a): 20 kwi 2011, o 13:50
Nr gadu-gadu: 0

Re: Chorwacja w majówkę!

Postprzez jedras9999 » 20 kwi 2011, o 23:08

Wcale nie widać, że jesteś na prawie Magdalenko :D
Avatar użytkownika
jedras9999
 
Posty: 38
Dołączył(a): 12 gru 2010, o 19:22
Lokalizacja: Bydgoszcz
Nr gadu-gadu: 1915499


Powrót do Za granicę

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Pokaż mapę Rozpocznij podróż

Nasze podróże

Szukaj autostopowicza
Zobacz opis mapy

Lista autostopowiczów