Email:
Nazwa użytkownika:
Kontakt:
Data przejazdu:
Akceptuję regulamin korzystania z serwisu AUTOSTOPEM.eu
Liczba miejsc:
Samochód:
Z:
Przez:
Do:
Liczba miejsc:
Z:
Do:
Opis:

Autostopik.pl

Forum o tematyce AutoStopowej.

Bałkany od kuchni przy planowaniu podróży

Oferty kierowców za granicami naszego kraju.

Bałkany od kuchni przy planowaniu podróży

Postprzez Amber » 12 maja 2011, o 22:17

W te wakacje myślę nad miesięczną podróżą na Bałkany. Po majówkowym Montenegro, te rejony urzekły mnie swoją kulturą, naturalnością, niesamowitymi widokami i otwartością ludzi... Nic, tylko tam wracać ;)

Ktoś z Was ma już jakieś doświadczenia z podróżami na Bałkanach? Przyznam, że najbardziej interesują mnie: Montenegro(!), Albania, Bułgaria, Macedonia i Grecja (raczej północna). Wyprawę będę chciała traktować luźno, bez pośpiechu, więc pewnie wszystkiego i tak przez miesiąc nie zobaczę, ale jestem otwarta i bardzo ciekawa Waszych propozycji :)
Montenegro przynajmniej orientacyjnie raczej już ogarnęłam, przez Serbię tylko przejeżdżałam, za to pozostałe kraje to dla mnie wielka niespodzianka. Co do spraw technicznych, chciałabym wyjechać gdzieś na początku lipca, ale to jeszcze nic pewnego.

Ktokolwiek był, ktokolwiek wie?
"Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej."

- ale na autostradzie przecież nie można się zatrzymywać. Co ty tam robisz?
- stopuję na Gandalfa.

www.amber.autostopik.pl
Avatar użytkownika
Amber
 
Posty: 150
Dołączył(a): 14 cze 2010, o 11:48
Lokalizacja: Bytom/Katowice
Nr gadu-gadu: 2723111

Re: Bałkany od kuchni przy planowaniu podróży

Postprzez Marzena89 » 12 maja 2011, o 22:29

To ja dołączam pytaniem o doświadczenia w Bośni, bo Bałkany to moje pierwsze stopowe marzenie. W tym roku mam zupełnie inne plany, ale za rok lub dwa chce tam wybyć i zdecydowanie nie zamierzam omijać Bośni.
proszę zagłosuj na mnie na stronie http://stypendiumzwyboru.absolvent.pl/a ... -tajlandii i pomóż mi wyjechać na wolontariat do Tajlandii :)

http://zapiskizpodrozy.eu/
wolontariat w RPA
autostopowe szlajanie po Europie
Avatar użytkownika
Marzena89
 
Posty: 90
Dołączył(a): 22 paź 2010, o 01:03
Lokalizacja: Ostrowiec Św./Wrocław
Nr gadu-gadu: 2478126

Re: Bałkany od kuchni przy planowaniu podróży

Postprzez kasia » 12 maja 2011, o 23:09

Myślałam o czymś podobnym. Powoli, bez stresu i pośpiechu, nie tylko duże miasta, ale też wioski i miasteczka. Takie miejsca, których nikt nie zaznacza w przewodnikach i do których trafia się raczej przypadkiem. I jak najwięcej kontaktu z mieszkańcami. Po majówce w Słowenii mam ochotę wrócić w tamte strony, tylko że dalej :).
Także podpisuję się pod twoim pytaniem :).
Avatar użytkownika
kasia
 
Posty: 81
Dołączył(a): 14 lut 2011, o 17:05
Lokalizacja: okolice trójmiasta
Nr gadu-gadu: 1503657

Re: Bałkany od kuchni przy planowaniu podróży

Postprzez chudy » 12 maja 2011, o 23:31

Co nieco o Albanii napisałem przed chwilą w wątku obok: http://www.autostopik.pl/post16236.html#p16236.
Mogę spróbować coś podpowiedzieć także nt Bośni i Hercegowiny (części bośniackiej - Travnik, Visoko, Sarajewo, Mostar + okolice ww., w republice Srpskiej prawie nie byłem) oraz okolic Ohrydy i gór Galiczica w Macedonii. W Czarnogórze byłem tylko na wybrzeżu, na góry nie starczyło czasu. Grecję objechałem samochodem, ale mnie nie urzekła więc nie przykładałem się do szukania ciekawych miejsc, a na Chorwację mnie nie było stać, więc wysupłałem kasę tylko na jeziora Plitwickie i ruszyłem do Bośni.

W każdym razie prosiłbym o jakieś mniej ogólnikowe pytanie niż "jak tam jest?" - bo na nie odpowiadam jest OK ;)
Z zasady unikam dużych miast, więc o nich wiem tyle co Wy, z wyjątkiem Sarajewa, w którym jednak byłem kilka dni.
Avatar użytkownika
chudy
 
Posty: 9
Dołączył(a): 27 wrz 2010, o 11:28
Lokalizacja: Gdańsk
Nr gadu-gadu: 5334660

Re: Bałkany od kuchni przy planowaniu podróży

Postprzez miss_frisky » 15 maja 2011, o 16:02

chudy napisał(a):W każdym razie prosiłbym o jakieś mniej ogólnikowe pytanie niż "jak tam jest?" - bo na nie odpowiadam jest OK ;)


To ja korzystając z okazji zadam kilka pytań:

1. Przeglądając wątek w którym udzieliłeś odpowiedzi nt. Albani zaniepokoiła mnie niedokładność map. Radzisz kupić coś będąc na miejscu na Bałkanach (będąc np. w Grecji albo już a samej Albani) czy te wybrakowane trasy na Polskich mapach nie są przeszkodą?

2. Skoro pisałeś że omijałeś duże miasta to czy nie było problemu z wydostaniem się z jakiejś pipidówki? :) Pytam, bo czasem w malutkich miasteczkach jest o wiele mniejszy ruch a mieszkańcy się znają, także jak widzą 'obcego' to nie wiem czy mają do niego zaufanie w przypadku zaoferowania transportu :)

3. Czytałam że w Bośni i Hercegowinie waluty wymienia się tylko i wyłącznie w bankach. To prawda? I czy potwierdzisz informację, że jest dużo niezaznaczonych obszarów minowych w obrębie zarówno Bośni jak i Albani? Bo aż strach zwiedzać np. jakieś mało znane miasteczka bądź obszary...

4. Czy w Kosovie jest niebezpiecznie? Wiem, że oni mają bzika na punkcie swojej niezależności (i że 95% z nich pochodzi z Albanii), ale czy jeżeli chodzi o kwestie polityczne to czy mają do tego dystans czy wogóle nie podejmowac tego tematu? :P

5. Czyli w Chorwacji nie byłeś? Bo również słyszałam że jest tam dużo skorpionów i trzeba na nie uważać w czasie noclegów (szczególnie śpiąc bez namiotu!)...

6. Jeżeli chodzi o Montenegro to walutą jest euro? I czy to prawda że tam należy płacić tylko gotówką bo nie funkcjonuje tam coś takiego jak karta płatnicza? Ciekawe czy bankomaty mają...?

7. Jakie plaże nad adriatykiem polecasz? :) Oraz jakie ciekawe miejsca polecasz z półwyspu bałkańskiego? Jakaś atrakcja, która Tobą bardzo wstrząsnęła i zaskoczyła :)

Pozdro :)
"Love the life you live, live the life you love" - Bob Marley
Avatar użytkownika
miss_frisky
 
Posty: 86
Dołączył(a): 27 cze 2010, o 12:26
Lokalizacja: Wrocław/Poznań
Nr gadu-gadu: 0

Re: Bałkany od kuchni przy planowaniu podróży

Postprzez Raziel89 » 15 maja 2011, o 21:15

System napisał(a):Kurde, wszyscy planują podróż na Bałkany ale w lipcu albo sierpniu.. A nie myśli nikt nad wyjazdem w końcówce sierpnia + prawie cały wrzesień.?


Oczywiście że nie, bo wtedy jest kampania wrześniowa.
(ps. też się zastanawiam nad Bałkanami w te wakacje bo z Turcji mi nic nie wyjdzie chyba ;p)
Nie myśl o tym co robisz - rób to o czym myślisz!

www.kamil.autostopik.pl
Avatar użytkownika
Raziel89
 
Posty: 115
Dołączył(a): 6 lis 2010, o 21:19
Lokalizacja: Ruda Śląska
Nr gadu-gadu: 8680872

Re: Bałkany od kuchni przy planowaniu podróży

Postprzez kasia » 15 maja 2011, o 22:32

Dokładnie, kampania wrześniowa :D. Wszystko zależy od tego jak pójdą egzaminy. Jeśli zaliczę wszystko w czerwcu, to też najchętniej pojechałabym w terminie sierpień-wrzesień.
Avatar użytkownika
kasia
 
Posty: 81
Dołączył(a): 14 lut 2011, o 17:05
Lokalizacja: okolice trójmiasta
Nr gadu-gadu: 1503657

Re: Bałkany od kuchni przy planowaniu podróży

Postprzez Amber » 15 maja 2011, o 23:39

Chudy, a masz swoje ulubione miejsca/trasy na Bałkanach? Dla przykładu, mnie urzekły okolice jeziora Skadarsko w Czarnogórze i to każdemu polecam.
Pytam, bo chcę sobie przynajmniej w jakimś stopniu zaplanować trasę, by odwiedzić jakieś wartościowe, najciekawsze zakątki tych rejonów.

W ogóle, w tym roku Bałkany są bardzo popularne... W zeszłym wiele osób (łącznie ze mną) uderzało na Europę Zachodnią. Ciekawe skąd ta tendencja. To może za rok wszyscy wyjadą na Skandynawię? :D
"Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej."

- ale na autostradzie przecież nie można się zatrzymywać. Co ty tam robisz?
- stopuję na Gandalfa.

www.amber.autostopik.pl
Avatar użytkownika
Amber
 
Posty: 150
Dołączył(a): 14 cze 2010, o 11:48
Lokalizacja: Bytom/Katowice
Nr gadu-gadu: 2723111

Następna strona

Powrót do Za granicę

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Pokaż mapę Rozpocznij podróż

Nasze podróże

Szukaj autostopowicza
Zobacz opis mapy

Lista autostopowiczów

cron