Email:
Nazwa użytkownika:
Kontakt:
Data przejazdu:
Akceptuję regulamin korzystania z serwisu AUTOSTOPEM.eu
Liczba miejsc:
Samochód:
Z:
Przez:
Do:
Liczba miejsc:
Z:
Do:
Opis:

Autostopik.pl

Forum o tematyce AutoStopowej.

Rosja - Kolej Transsyberyjska

Wszelkiego rodzaju podróże po świecie.

Re: Rosja - Kolej Transsyberyjska

Postprzez Ramin » 27 lut 2012, o 02:21

Hey

Serdecznie polecam wyprawę koleją transsyberyjską - naprawdę niesamowite wrażenia :D . Jednak wcześniej radzę się dobrze przygotować i zweryfikować wiele podanych przez Ciebie informacji, bo możesz się gorzko przejechać. Taką wyprawę jak planujesz nigdy nie da się przygotować w 100% - można tylko zmniejszać ryzyko ewentualnych niespodzianek. Ale może po kolei:

DeaDreamer89 napisał(a): wyłącznie dla moich znajomych, ale jak im poopowiadałem to zaczęli mówić że mają innych chętnych, więc doszedłem do wniosku że można z tego zrobić coś dużego, dlatego też tutaj jestem =)

Entuzjazm wśród znajomych na słowa "kolej transsyberyjska" jest zawsze ogromny, ale jak przychodzi do przekucia słów na czyny to już gorzej. Tak więc prorokuje :ugeek:, że ostatecznie z tej ekipy pojadą 2, może 3 osoby. Szczerze powiedziawszy nie polecam większej z czysto logistycznej natury, oraz prawdopodobieństwa wypaczenia atmosfery. Zamiast przebywać z miejscowymi i poznawać ich mentalność/kulturę/obyczaje będziecie łoić wódę ze sobą. Tylko czy do tego trzeba jechać 10tys km na wschód :?:

DeaDreamer89 napisał(a): przewodnik Szlak Transsyberyjski. Moskwa - Bajkał - Mongolia - Pekin. wydawnictwa Bezdroża.

Polecam - dobry przewodnik do odnalezienia się w różnych sytuacjach. Stanowi tez pewne intro do historii kolei, tego co z nią związane, oraz tego co warto na trasie zobaczyć.

DeaDreamer89 napisał(a):Bilety: Bilety na przejazd w najtańszej klasie biletowej (w Rosji 3 klasa, na odcinkach międzynarodowych 2 klasa lub autobus) trasą Moskwa - Nowogród - Tjumeń - Irkuck - Ułan Bator - Pekin - Szanghaj lub Xian lub Hongkong kosztują około 600 euro od osoby. Znowu są to koszty z którymi nie da się walczyć i trzeba je uiścić.
Z kosztami kolei walczyć się nie da, ale z ich wysokością - owszem. Podane przez Ciebie ceny na 100% pochodzą ze stron pośredniczących w zakupie. Same bilety są zdecydowanie tańsze i można je zdobyć na kilka sposobów, tyle że trzeba się przy tym narobić. Jednak polecam, bo z kosztem możesz zejść o jakieś 200 euro przynajmniej.

DeaDreamer89 napisał(a):Podsumowanie: należy liczyć max ok 3k euro i ostrzegam że zawyżam i to mocno

Mocno to odpowiednie słowo. Wiem że pisałeś, iż wolisz zawyżyć niż niedoszacować kosztów, jednak dziwne jest dla mnie zawyżanie o 1/3.
DeaDreamer89 napisał(a):ruch turystyczny ze wschodu na zachód jest dużo mniejszy i mamy duże większe prawdopodobieństwo na trafienie na ludzi Syberii, co też ma swój smaczek.
A skąd to się wzięło?

DeaDreamer89 napisał(a): Minusem jest to że szok kulturowy będzie od samego początku, a nie stopniowo, ale to też ma swój urok.
Szok kulturowy będziesz miał już w Moskwie, jak będziesz chciał przejść przez jednię ;)
DeaDreamer89 napisał(a): przejść granicę chińsko-mongolską i mongolsko-rosyjką nie w pociągu który oznacza długie oczekiwania na granicy i uciążliwe kontrole, tylko na własną rękę.
Powodzenia :roll: Napisz tylko kiedy zamierzacie przekraczać granicę, postaram się śledzić rosyjską prasę...

DeaDreamer89 napisał(a):a do Irkucka podróżować stopem lub autobusem

Przepraszam, ale to totalna głupota - zwłaszcza, z perspektywy zmniejszenia kosztów. Koszt zakupu wiz do byłych republik radzieckich (oraz ponownych do Rosji) sprawi, że koszt wyjdzie Cię ten sam, albo wyższy. (bo niektóre główne szlaki komunikacyjne biegną przez członków WNP). Nie wspominając już, że z Moskwy do Irkucka jest ponad 5tys km. więc jak Ci dobrze pójdzie to dojedziesz może za 2 tygodnie jadąc non - stop
DeaDreamer89 napisał(a):byśmy jechali ze wschodu na zachód to istnieje duuuuużo większa szansa na trafienie na syberyjskie towarzystwo

Po raz kolejny - skąd Ci się to wzięło? Ludzie jeżdżą zarówno w lewo jak i w prawo. Nie ma w okresie wakacyjnym exodusu ludzi z nad Bajkału na zachód. Gwarantuje Ci, że pociąg jest tak samo zapieprzony w tą jak i w tamtą stronę.

Podsumowując: Moje komentarze nie miały na celu Cię zniechęcić, bo jak powiedziałem na początku - kolej transsyberyjska to świetna przygoda, którą warto przeżyć. Chciałem tylko ostudzić Twój "hurra entuzjazjm", bo są poważne dziury w Twoim planie, a niektóre rzeczy kompletnie wyssane z palca. Tym samym zanim zaczniesz innym proponować wyjazd sprawdź czy sam tam dojedziesz i wrócisz, bo dobrze utarte schematy postępowania w różnych sytuacjach w Europie niekoniecznie tam się sprawdzają.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Ramin
 
Posty: 4
Dołączył(a): 28 lip 2011, o 00:03
Lokalizacja: śląski cieszyński/kraków
Nr gadu-gadu: 0

Re: Rosja - Kolej Transsyberyjska

Postprzez DeaDreamer89 » 27 lut 2012, o 13:06

Osoby Na chwilę obecną właśnie spodziewam się 3-5 osób.

Bilety Myślałem nad kupowaniem biletów na te kilka dnia przed odjazdem, bo i tak nie wiemy z góry gdzie i kiedy będziemy, więc bez sensu jest kupować bilety na określone daty i walczyć z czasem.

Koszty Słuchaj, jestem na ostatnim roku prawa, mam teraz ostatnie egzaminy i zastanawiam się na co składać papiery, pojutrze zaczynam praktyki w innym kraju, więc mam zaniedbany temat. Jak ostatnio nad tym myślałem to wychodzi mi realistycznie jakieś 1,5k euro +- 200, ale muszę jeszcze na spokojnie usiąść i wszystko podliczyć.

Ruch turystyczny ze wschodu na zachód Przewodniki.

Przekraczanie granicy Kontaktowałem się z osobą która przerobiła już kolej i też była przez półtora miesiąca. Do tego dodaję info z Bezdroża i Lonely Planet. Szybciej wychodzi autobusem/autokarem przekroczyć granicę chińsko-mongolską i mongolsko-rosyjską. Nie zamierzamy przechodzić bez wiz, co to to nie. Tylko inaczej niż większość.

Do Irkucka autostopem lub autobusem Pisałem już że jedziemy ze wschodu na zachód a nie odwrotnie. Poprzez "do Irkucka" miałem na myśli od granicy z Mongolią, przez Bajkał do Irkucka. Aż tak mi na głowę nie padło żeby z Moskwy jechać autobusem. Sądziłem że tą koncepcję wyraziłem jasno.

Ze wschodu na zachód więcej rosjan Przewodniki, w Bezdrożach i Lonely Planet było napisane że więcej turystów jeździ z Moskwy do Pekinu lub Władywostoku niż w drugą stronę. Ile w tym prawdy nie wiem.

Ja pojadę tak czy siak, jak inni będą chcieli to ich sprawa.
Najpierw przeczytaj wszystkie wpisy w tym wątku (jak np. ten mój poprzedni w którym piszę że najprawdopodobniej będzie to 1,5k euro za wszystko; lub mój drugi post że jedziemy ze wschodu na zachód z Pekinu do Moskwy a nie z Moskwy do Pekinu), a potem "komentuj". Zresztą napisałem że pomoc mile widziana.
Więc jakby się na to nie patrzeć, nie dodałeś niczego nowego, ponieważ wszystkie te "dziury" o których wspomniałeś były zawarte w moich wcześniejszych wpisach lub przewodnikach o których wspominałem.
"Happiness only real when shared."
"When u want something in life,u just gotta reach out and grab it."
"I'm going to paraphrase Thoreau here...rather than love,than money,than faith,than fame, than fairness...give me truth."
Avatar użytkownika
DeaDreamer89
 
Posty: 13
Dołączył(a): 12 paź 2011, o 16:33
Lokalizacja: Molina de Segura/Łódź
Nr gadu-gadu: 1249135

Re: Rosja - Kolej Transsyberyjska

Postprzez Ramin » 27 lut 2012, o 15:19

DeaDreamer89 napisał(a): Do Irkucka autostopem lub autobusem Pisałem już że jedziemy ze wschodu na zachód a nie odwrotnie. Poprzez "do Irkucka" miałem na myśli od granicy z Mongolią, przez Bajkał do Irkucka. Aż tak mi na głowę nie padło żeby z Moskwy jechać autobusem. Sądziłem że tą koncepcję wyraziłem jasno.


Różne koncepcje przestawiałeś, tak więc dobrze wiedzieć, że jakaś się już wyklarowała. Nie mniej jednak to i tak niczego nie zmienia, bo pojawiają się inne problemy przy takiej opcji takie jak: mały ruch samochodowy w Mongolii, brak powszechności tego środka komunikacji, niejednokrotne oczekiwanie zapłaty bo załapałeś się na prywatną (nieoznakowaną) taksówkę, bariery językowe (poza młodzieżą ludność miejscowa nie jest zbyt lotna w językach). Z samą barierą językową wiąże się też mase innych problemów, jak poprawne zapisywanie miejscowości i jej wymowa. Tym samym podróżowanie w 4-6 osób stopem na tym odcinku wydaje mi się nierealne. Dodatkowo w samej Rosji i Chinach możesz mieć problemy natury administracyjnej - obcokrajowców obowiązuje meldunek, którego brak wiąże się z karą, a potrafią o to pytać na granicy. W wypadku podróżowania koleją ta kwestia Ci odpada.

DeaDreamer89 napisał(a): Ze wschodu na zachód więcej rosjan Przewodniki, w Bezdrożach i Lonely Planet było napisane że więcej turystów jeździ z Moskwy do Pekinu lub Władywostoku niż w drugą stronę. Ile w tym prawdy nie wiem.


Gwarantuje Ci, że jak wybierzesz najtańszą klasę to będziesz miał miejscowych pod dostatkiem. Tylko nie na odcinkach międzynarodowych, bo wtedy najtańszą jest Kupe.
Avatar użytkownika
Ramin
 
Posty: 4
Dołączył(a): 28 lip 2011, o 00:03
Lokalizacja: śląski cieszyński/kraków
Nr gadu-gadu: 0

Re: Rosja - Kolej Transsyberyjska

Postprzez DeaDreamer89 » 27 lut 2012, o 20:14

Problemy są po to żeby je rozwiązywać a nie po to żeby były i nic z nimi nie robić. Opcji jest sporo, jak się nie uda w taki sposób to się spróbuje w inny. Ja się od tego tygodnia biorę za czytanie o Mongolii,tzn historia, jakie były i jakie są tam realia życia, więc za miesiąc na pewno będę mądrzejszy niż jestem teraz. Uważam że nie warto robić planów co do dnia bo to bez sensu i z góry decydować jak będziemy podróżować na tym etapie przygotowań (człowieku zostało jeszcze pół roku do wyjazdu!!!). Będzie kilka alternatyw i wybierze się tą najlepszą.

Dzisiaj miałem egz p. międzynarodowego prywatnego (niecałe 1000 stron) i dopiero od dzisiaj mogę się zabrać za ten temat, bo mam 1 egz do końca studiów za miesiąc i jest dość prosty. =)

Co do meldunku -> pierwsza noc w hotelu i po sprawie.... to akurat nie jest problemem. ;)

Z językiem owszem jest problem, ale od czego są rozmówki? :D
"Happiness only real when shared."
"When u want something in life,u just gotta reach out and grab it."
"I'm going to paraphrase Thoreau here...rather than love,than money,than faith,than fame, than fairness...give me truth."
Avatar użytkownika
DeaDreamer89
 
Posty: 13
Dołączył(a): 12 paź 2011, o 16:33
Lokalizacja: Molina de Segura/Łódź
Nr gadu-gadu: 1249135

Re: Rosja - Kolej Transsyberyjska

Postprzez DeaDreamer89 » 20 mar 2012, o 16:47

KOSZTA

Hey. Wziąłem się ostatnio do roboty i są pewne nowe informacje.
Tak mniej więcej staram się teraz zorganizować ile to może nas kosztować:

Wizy:
- Rosja = jednokrotna (30 dni) = 35 euro (5 dni oczekiwania) + 69 zł voucher turystyczny
- Białoruś = tranzytowa = 10 euro (5 dni)
- Mongolia = jednokrotna (30 dni) = 40 euro (3-7 dni)
- Chiny = jednokrotna (30 dni) = 220 zł (4 dni)
Tak by to wyglądało jeżeli sami byśmy to załatwiali. Czyli składamy w pon i w pt powinniśmy już mieć wszystkie. Koszt ogólny to 289 zł to 70 euro + 85 euro = 155 euro za wizy

Dojazd do Pekinu:
- najtańsza opcja to 250 (+-10) euro.
Otóż spawa wygląda tak:
- POCIĄGIEM
1. Wwa Centralna - Terespol (przesiadka w Dęblinie) -> 57 zł bilet normalny i 28 zł studencki czyli 7-14 euro
2. Terespol - Brześć -> jakieś 2-3 euro
3. Brześć - Mińsk -> 5-10 euro
+ wiza na Białoruś 10 euro
SAMOLOTEM
4. liniami s7 z Mińska do Moskwy Domodedovo -> ok 2400 rubli czyli 65-75 euro
5 liniami s7 z Moskwy Domodedovo do Pekin -> do 7000 rubli czyli 180 euro

Dzienne życie w Chinach: 15-25 euro x ilość dni (przewiduję że max 8),czyli średnio 20 euro x 8 dni: 160 euro

Do tego musimy dodać przejazd z Pekinu do Daton i Wutai Shan + dostanie się do Mongolii (jakieś 60 euro z Pekinu do UB). Przewiduję że koszt pobytu ciągu tych 8 dni może wzrosnąć na oko 250-280 bym powiedział.

Dzienne życie w Mongolii: 20-40 euro (przewiduję wynajęcie jeepa) x ilość dni, liczmy 25 euro x 8-14 dni = 200 do 350 euro (sądzę że w tej wielkości możemy się spokojnie zmieścić mając na uwadze wszelkie koszty)

Dzienne życie na Syberii (do weryfikacji): liczyłbym 25 euro za dzień x 14 dni = 350 euro

Dzienne życie w Moskwie (do weryfikacji): liczmy 30 euro za dzień x 5 dni = 150 euro

Czyli dodajmy to co mamy liczyć: 155 (wizy)+250 (do Pekinu)+250 (Chiny)+350 (Mongolia)+ 350 (Syberia)+ ... (kolej z Irkucka do Moskwy) +150 euro (Moskwa)+55 (autobus z Moskwy do Warszawy)= 1560 euro wychodzi póki co.

Brakuje oblicznia ile może kosztować pociąg z Irkucka do Moskwy (2-3 postoje przewiduję po drodze) oraz zweryfikować dzienne życie na Syberii i w Moskwie. Trzeba pamiętać, że pierwszą noc w Ulaan Ude dobrze byłoby spędzić w jakimś hotelu, żeby nas zameldowali (wyjątkwo chcę uniknąć problemów z policją w Rosji).

Ale sądzę że 1400-1700 euro wyniesie całkowity koszt, ja w dużej mierze strzelam i licze tak jakbyśmy niemalże codziennie mieszkali w hostelu, ale oczywiście skłaniam się ku namiotom, przez co koszt całkowity może być o te 10-15% mniejszy.


CZAS (przewidywany czas/długość podróży)
(do weryfikacji)

Wstępnie wychodzi mi, że:
1. Chiny: do 8 dni
2. Mongolia: jakieś 12-18 dni
3. Bajkał: 10-16 dni
4. Moskwa: 5-6 dni
5. dni w podróży: 5
Razem: 40-52 dni

Aczkolwiek, jeżeli miałbym wybierać wolałbym zostać troszkę dłużej w Mongolii i troszkę krócej nad Bajkałem.
Ostatnio edytowano 21 mar 2012, o 15:56 przez DeaDreamer89, łącznie edytowano 3 razy
"Happiness only real when shared."
"When u want something in life,u just gotta reach out and grab it."
"I'm going to paraphrase Thoreau here...rather than love,than money,than faith,than fame, than fairness...give me truth."
Avatar użytkownika
DeaDreamer89
 
Posty: 13
Dołączył(a): 12 paź 2011, o 16:33
Lokalizacja: Molina de Segura/Łódź
Nr gadu-gadu: 1249135

Re: Rosja - Kolej Transsyberyjska

Postprzez niewidzialnezuo » 20 mar 2012, o 19:12

Ja mam obecnie taki dojazd do Pekinu, chyba wyjdzie nieco taniej, a na pewno mniej kombinowania:
1. Warszawa - Ryga: SimpleExpress - 12 zł
2. Ryga - Moskwa: Ecolines - 205 zł
3. Moskwa - Pekin: Hainan Airlines - 865 zł

Łącznie: 1082 zł

btw. bilet na lot liniami s7 kupiłeś bez problemu? Bo ja próbowałem, płaciłem VISĄ kilka razy i nie przeszło. W międzyczasie znalazłem promocję na Hainan Airlines i tam poszło od razu ;)
Backpacking, autostop, podróże - zajrzyj na choosetravel.pl!
Avatar użytkownika
niewidzialnezuo
 
Posty: 22
Dołączył(a): 7 sty 2011, o 20:55
Lokalizacja: Poznań
Nr gadu-gadu: 6466674

Re: Rosja - Kolej Transsyberyjska

Postprzez DeaDreamer89 » 21 mar 2012, o 10:40

Hey.
Cały pic polega na tym że my nie chcemy mieć podwój wizy do Rosji (większe koszty). Bo lot z Mińska do Moskwy i z Moskwy do Pekinu to mamy w Moskwie wszystko z tego samego lotniska (Domodevovo). Bo gdybyśmy leceli na różne lotniska lub jechali autobusem czy pociągiem to musielibyśmy mieć podwójną wize, ponieważ potem planujemy wrócić przez Moskwę. Btw,250 euro to 1040 zł :P więc mi taniej wychodzi nawet :) No i zobaczymy przy okazji Mińsk =)

A co do kupowania przez S7 to się dowiem za jakieś 2 tyg kiedy będę kupował bilety, póki co jeszcze szukam lepszych ofert.

Jakbyś znalazł coś co to przebije to daj znać :P
"Happiness only real when shared."
"When u want something in life,u just gotta reach out and grab it."
"I'm going to paraphrase Thoreau here...rather than love,than money,than faith,than fame, than fairness...give me truth."
Avatar użytkownika
DeaDreamer89
 
Posty: 13
Dołączył(a): 12 paź 2011, o 16:33
Lokalizacja: Molina de Segura/Łódź
Nr gadu-gadu: 1249135

Re: Rosja - Kolej Transsyberyjska

Postprzez niewidzialnezuo » 21 mar 2012, o 12:43

A ta podwójna do Rosji to na pewno więcej kosztuje? Bo na stronie ambasady jest napisane, że niezależnie od krotności koszt wynosi 35 ojro (w umowie, która jest załączona też nic takiego nie wyczytałem). Podobnie ludzie na tym forum piszą (info z lutego 2012): http://www.rosjapl.info/forum/viewtopic ... &start=540

Ubezpieczenie rozwiązuje ISIC, więc nie trzeba dodatkowego wykupywać.

A jeżeli chodzi o loty to ja dłuuuuuugo szukałem na własną rękę, bo promocje z fly4free czy mlecznych podróży mnie nie zadowalały i nic lepszego niż s7 i Hainan nie znalazłem.

Jeżeli chodzi o obowiązek rejestracji to podobno teraz jest większy lajt. Niestety nie wiem co to dokładnie oznacza, ale znajomy mi o tym dzisiaj powiedział. Zapytam kumpeli z Petersburga i jak coś będzie wiedziała to dam znać.
Backpacking, autostop, podróże - zajrzyj na choosetravel.pl!
Avatar użytkownika
niewidzialnezuo
 
Posty: 22
Dołączył(a): 7 sty 2011, o 20:55
Lokalizacja: Poznań
Nr gadu-gadu: 6466674

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Za granicę

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Pokaż mapę Rozpocznij podróż

Nasze podróże

Szukaj autostopowicza
Zobacz opis mapy

Lista autostopowiczów

cron