Email:
Nazwa użytkownika:
Kontakt:
Data przejazdu:
Akceptuję regulamin korzystania z serwisu AUTOSTOPEM.eu
Liczba miejsc:
Samochód:
Z:
Przez:
Do:
Liczba miejsc:
Z:
Do:
Opis:

Autostopik.pl

Forum o tematyce AutoStopowej.

Portugalia.

Re: Portugalia.

Postprzez Thieru » 7 wrz 2011, o 22:11

Naprawdę nikt z forum nie stopował w tym pięknym kraju? 8-)

Razem z kolegą moim w lipcu objechaliśmy stopem w zasadzie całą Portugalię. Do kraju wjechaliśmy w Chaves, potem odbiliśmy na Guimaraes i do Porto, tę trasę też polecam, bo można zjechać w ten sposób całą Portugalię od północy do południa :)

Jak się łapie w Portugalii? Generalnie nie jest jakoś nadzwyczajnie trudno, większość ludzi z ktorymi mieliśmy do czynienia mówili, lepiej lub trochę gorzej, po angielsku, więc z kontaktem nie będzie problemów. Jedyny wic polega na tym, żeby nie próbować łapać z pobocza (bo o to bardzo ciężko, zwyczajnie najcześciej takiego nie ma) i nie łapać po godzinie 18, bo i tak nic nie wskóracie, chyba, że macie jakiegoś uber-farta. Jak zajeżdżaliśmy na stację po tej godzinie to staliśmy do nocy, szliśmy spać, a rano drugie auto nas zawoziło gdzie chcieliśmy :) Uważajcie na przyjezdnych, bo zazwyczaj są załadowani po dach i nici z transportu. Najdłużej staliśmy coś 3,5h, ale to był wyjazd z małej miejscowości w górach, gdzie był niewielki ruch. Jak na dwóch facetów to całkiem przyzwoity wynik :D

Ogólnie na stacjach trzeba zwracać uwagę na... osoby o innej orientacji :) Na stacji pod Porto zaczepiało nas dwóch typów, krążyli wokół nas przez godzinę, wykonywali jakieś dziwne gesty w naszym kierunku... Pani za kasą stwierdziła, że to tutaj normalne :mrgreen:

Jeśli chodzi o ceny, to są one sporo niższe niż w Hiszpanii dajmy na to, o Niemczech czy Francji już nie wspominając. Polecam market Pingo Doce, ma chyba najniższe ceny ze wszystkich sklepów, np. Wodę mineralną 1,5l można kupić za kilkanaście eurocentów, podróbki Hitów (markizy takie) coś 80c, piwo litrowe w szkle też od 80c-1,5e, w zależności czy sikacz, czy trochę lepsze (polecam Sagres albo Super Bock :)). Generalnie idzie się obkupić za śmieszne pieniądze i polecam tam robić zakupy na drogę powrowtną.

Co warto zobaczyć? Na pewno Porto, które wg mnie jest jednym z najpiękniejszych wielkich miast w Europie - widok starówki z mostu żelaznego Ludwika I zapiera dech, a sama starówka ma swój niepowtarzalny klimat ze swymi ciasnymi uliczkami i wieloma pomnikami. Lizbona wg mnie jest mniej ciekawa, gdyż jest tam mniej do zwiedzania, a komunikacja miejska nastręcza problemów (sam wyjazd na wylot jest bardzo skomplikowany, trzeba używać pociągów różnych spółek co gmatwa sprawę), niemniej widok Torre de Belem, klasztoru Hieronimitów czy miasta po zmroku robią spore wrażenie. Warto też skoczyć do Evory, gdzie zostały zachowane ruiny rzymskie oraz do rejonu Algarve, na południu kraju, gdzie znajdują się cudowne, klifowe, piaszczyste plaże, piękna roślinność i OCEAN, z bardzo przyjemnym, chłodnym prądem pod powierzchnią wody - z mojego doświadczenia polecam Lagos, a tam nocować w rejonie Praia do Camilo - większość plaż jest do siebie podobna, a tam chyba najłatwiej jest dojechać (my na 1 auto z Lizbony tam dotarliśmy :P), samo miasteczko też jest bardzo urokliwe.

Podsumowując - polecam wybranie się do tego kraju, bo wizyta w nim, po przebijaniu się przez całą Hiszpanię (a chyba każdy wie, jak autostop wygląda w krainie pastuchów) daje niesamowitą ulgę pod wieloma względami :) Piękne krajobrazy, równie piękne miasta i bardzo życzliwi ludzie, ponadto żadnych poważniejszych problemów ze stopem - zapraszam serdecznie ;)
''Music is a moral law. It gives soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and charm and gaiety to life and to everything."
Platon
Avatar użytkownika
Thieru
 
Posty: 25
Dołączył(a): 7 lis 2010, o 01:01
Lokalizacja: Gliwice / Rzeszów
Nr gadu-gadu: 5512272

Re: Portugalia.

Postprzez Stary.Wieska » 19 wrz 2011, o 21:16

Portugalia jak najbardziej na tak!

Z założenia jechałem trasą tzw "portugalką" od Francji autostradą A10 na dół do Bordeux i potem-> Irun › Bugros -> Vallaloid -> Salamanca. Wjeżdżając do Portugalii na sam widok pięknych, dużych stacji benzynowych byłem bardzo ucieszony. Są naprawdę równie piękne jak we Francji. Jak z łapaniem stopa? bardzo fajnie. Portugalczycy w porównaniu do Hiszpanów bardzo dobrze mówią do angielsku, a wszystko dzięki temu, że w telewizji mają na dole angielskie napisy, a nie tylko lektora. Ja osobiście spotkałem tylko paru ludzi, którzy nie kumali po angielsku, ale byli starej daty :) Jak już mówiliście, najlepiej podbijać do kierowców i pytać. Stojąc z kartką pewnie prędzej czy później się uda, ale szkoda czasu. Ludzie są serdeczni, życzliwi i nie zlewają autostopowiczów.
Jeżeli chodzi o tiry, kierowcy biorą, ale trzeba się nieźle nachodzić. Tłumaczą się, że dużo kontroli i ,,Patron problem.. Ja bardzo dużo łapałem po nocy z oczywiście dobrym rezultatem i nie zgadzam się z opinia, ze po 18 jest lipa :) Po całej wyprawie wzbogaciłem się o superdokładne mapy Portugalii, Hiszpanii, Francji, w prezencie od kierowców oczywiście, jakieś płyty cd i inne gadżety.

Lizbona, zarąbista! Wylot z Lizbony na Agarve też zdaje egzamin na 5! Thieru napisał, o Lizbonie, to nie będę się powtarzać :) Napisze tylko tak, każdy kto przyjeżdża do Lizbony i nie pojedzie na Cabo Da Roca, to tak, jakby był nad morzem i się nie wykąpał.... Lagos, to był cel mojej wyprawy! Wspaniałe miejsce o niepowtarzalnym klimacie. Można by tu pisać i pisać...

Portugalia daje radę jeżeli chodzi o stopa! Jak ktoś ma jakieś pytania o camping, drogę miejscówki lub cokolwiek to pisać. Jak będę mógł to z checią pomogę  Pozdro!
Avatar użytkownika
Stary.Wieska
 
Posty: 34
Dołączył(a): 13 lip 2011, o 11:30
Lokalizacja: Wrocław/Krotoszyn
Nr gadu-gadu: 9536511

Re: Portugalia.

Postprzez lapavlo » 21 lut 2012, o 22:57

Dzięki za odpowiedź!
A czy kolega mógłby podać jakieś 'camping sites'?
I czy to jest płatne czy prosto z mostu mogę za darmo wejść i się przekimać?
lapavlo
 
Posty: 17
Dołączył(a): 5 paź 2011, o 22:12

Re: Portugalia.

Postprzez pmisz » 31 paź 2012, o 16:51

Hej, orientuje się ktoś może gdzie jest najlepsze miejsce w Lizbonie na łapanie stopa na północ, na autostradę w kierunku Porto?
Będę wdzieczna za jakiekolwiek info:)
pmisz
 
Posty: 1
Dołączył(a): 31 paź 2012, o 15:58

Re: Portugalia.

Postprzez Chicken » 13 cze 2013, o 00:04

"Byka strzeż się z przodu, konia – z tyłu, a głupoty – ze wszystkich stron"
Za wszelkie błędy serdecznie przepraszam.
Obrazek
Obrazek
Facebook
Tel: 605736567
Avatar użytkownika
Chicken
 
Posty: 95
Dołączył(a): 20 kwi 2012, o 19:06
Nr gadu-gadu: 35676381


Powrót do Europa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Pokaż mapę Rozpocznij podróż

Nasze podróże

Szukaj autostopowicza
Zobacz opis mapy

Lista autostopowiczów

cron