Email:
Nazwa użytkownika:
Kontakt:
Data przejazdu:
Akceptuję regulamin korzystania z serwisu AUTOSTOPEM.eu
Liczba miejsc:
Samochód:
Z:
Przez:
Do:
Liczba miejsc:
Z:
Do:
Opis:

Autostopik.pl

Forum o tematyce AutoStopowej.

Dodaj DARMOWE Ogłoszenie Autostopowe do PMPK.pl i Autostopem.EU

ludność pirwotna

Re: ludność pirwotna

Postprzez krx1988 » 26 cze 2011, o 11:51

Loknesss napisał(a):Nie, spoko, ja tez własnie popieram W.C.. wG mnie nalezaloby co najwyzej obserwowac takie plemiona z daleka, ale na pewno ich nie "cywilizować", bo juz sama nie wiem czy bardziej jest cywilizowany nasz cywilizowany świat, czy Bardziej jest cywilizowany ich niecywilizowany đwiat...
Heh, sprawa nie jest taka prosta jak nam się wydaje. Najpierw dobrze było by zdefiniować, co to jest cywilizacja. A definicji jest mnóstwo. Cywilizacja sama w sobie niesie dużo dobrych rzeczy, jak i dużo zagrożeń.
Życie takich tubylców na pewno nie jest łatwe. I jak zostawimy ich samym sobie, to też nie podzielimy się z nimi naszą wiedzą. Nie otrzymają od nas lekarstw, technologi ułatwiającej życie. Z drugiej strony możemy zepsuć ich życie złymi ideami np. konsumpcjonizm.
I po co mamy ich zostawić? Żeby później jakiś milioner miał przyjechać i popstrykać fotki.

Siwa, super filmik ;)

A co do tematu. Teraz już coraz trudniej znaleźć pierwotnych, tubylców, dzikie plemiona... Jedyne miejsce na ziemi, gdzie się takie jeszcze odkrywa to Amazonia. W reszcie świata, większość miała kontakt z cywilizacją. Nieznaczny, ale miała. O kilku takich co kontynuują styl życia swoich przodków słyszałem. Żyją w Mongolii, na terenach Syberii, kilka plemion w afryce i oczywiście Amazonia. Z tego co wiem, Aborygeni i Innuici kontynuują tylko tradycje, a normalne życie prowadzą już tak jak my.

A co do źródeł. Szukać jak najstarszych książek, żeby dowiedzieć się jak żyli kiedyś nasi przodkowie. A na temat współcześnie znanych dzikich plemion, to Cejrowski. Nakręcił on kilka filmów i napisał kilka książek na ten temat. Ale nie każdy go lubi. Sporo jest filmów dokumentalnych, na ten temat. Trzeba tylko poszukać.

I na koniec. Mało kto wie, jak Polska jest bogata kulturowo. Może ludzi pierwotnych nie znajdziemy, ale z poprzedniej epoki, da radę :)
... Przed siebie...
... Każde miejsce i czas jest dobre na łapanie autostopa.
krx1988

Nr gadu-gadu: 11844240

Postprzez Loknesss » 26 cze 2011, o 15:30

Heh, sprawa nie jest taka prosta jak nam się wydaje. Najpierw dobrze było by zdefiniować, co to jest cywilizacja. A definicji jest mnóstwo. Cywilizacja sama w sobie niesie dużo dobrych rzeczy, jak i dużo zagrożeń.
Życie takich tubylców na pewno nie jest łatwe. I jak zostawimy ich samym sobie, to też nie podzielimy się z nimi naszą wiedzą. Nie otrzymają od nas lekarstw, technologi ułatwiającej życie. Z drugiej strony możemy zepsuć ich życie złymi ideami np. konsumpcjonizm.
I po co mamy ich zostawić? Żeby później jakiś milioner miał przyjechać i popstrykać fotki.

Hey, wiem ze to nie prosta sprawa, chodzi mi głównie o to, że ogladając raz film o takich ludziech( źródla niestety podac nie potrafię, bo nie pamietam co to bylo) zobaczyłam, ze oni zyją w zgodzie, miłości i bez calej nienawiści jakązkazony jest nasz dzisiejszy świat( nie caly, ale duzo tego jest), dlatego zainteresowalam się tematem i chcialabym dowiedziec się czy tak faktyczniue jest i jak to dziala, dlatego poszukuje informacji na ten temat. Oczywiście nasza cywilizacja niesie wiele dobrego, ale jak sie tak zastanowic do czego ona zmierza, to szczerze powiedziawszy nie wiem. Jestem osobą blisko związaną z naturą, wciąż zachwyca mnie jej tajemnica i piękno, myślę, ze czlowiek nie jest w stanie stworzyc nic bardziej imponującego niż sama natura( nawet piramidy w Gizie nie są wiekszym cudem). Hm.. co do dzielenia się naszą wiedzą, ogolenie idea jest jak najbardziej sluszna, przynajmniej sie taka wydaje być, ale znów zastanawiając się glebiej do czego to zaprowadzi, nie jest juz dla mnie taka oczywista. Czy będą bardziej szczęsliwi?
Loknesss

Postprzez kasia » 26 cze 2011, o 23:46

Ciekawa jest też sprawa z plemieniem Hunza. Nie wiem zbyt wiele na ten temat, nie czytałam książki, słyszałam tylko trochę od znajomych i potem poczytałam parę artykułów w necie. Ale warto się zorientować w temacie.

Kraina Hunza leży w Himalajach. Hunzowie mają małą monarchię i ciekawy styl życia :). Żyją właściwie bez przemysłu, jedzą mało mięsa, są odcięci. Dożywają ponad setki.
kasia

Nr gadu-gadu: 1503657

Poprzednia strona

Powrót do Historia